Urocz. Niepokalanego Poczęcia NMP – 8 grudnia 2024 r.
- Dziś obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. O godz. 12:30 (w „Godzinie Łaski”) zapraszamy na nabożeństwo różańcowe i wystawienie Najświętszego Sakramentu a potem na Mszę św. zbiorową za wstawiennictwem Matki Bożej. Po Mszach św. odbywa się zbiórka do puszek na pomoc dla Kościoła na Wschodzie.
- Zapraszamy z lampionami na Msze św. roratnie ku czci NMP, od poniedziałku do soboty o 6:30 (nie ma Mszy św. o 8:30). Dzieci szczególnie zapraszamy w poniedziałki i środy.
- We wtorek 10 grudnia o 19:30 zapraszamy na spotkanie formacyjne dzieci przygotowując się do I Komunii św. wraz z rodzicami/ opiekunami w Centrum Szkoleniowo- Konferencyjnym na ul. Odrębnej.
- W piątek 13 grudnia nabożeństwo różańcowe o 18:00 i Msza św. zbiorowa przez wstawiennictwo MB Fatimskiej o 18:30. Na Mszę św. zapraszamy również wspólnoty Ruchu Światło- Życie (Dzieci Boże, młodzież oazową i Kościół Domowy)
- Za tydzień ofiary składane na tacę będą przeznaczone na budowę naszego kościoła parafialnego. Wraz z członkami rady ekonomicznej naszej parafii, zaplanowaliśmy w przyszłym roku wykonać strop nawy głównej kościoła i położyć instalację elektryczną. Wszelkie ofiary będą przeznaczone na ten cel.
- Prezenty w ramach akcji „Wirtualna choinka” prosimy przynosić do 12 grudnia do kancelarii lub zakrystii. WAŻNE- wybraną kartkę należy przykleić w widocznym miejscu na opakowaniu.
- Przez okres Adwentu, przy figurze MB Fatimskiej będzie można składać ofiary na Wigilię dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej przy ul. Odrębnej. Pod chórem można nabyć opłatki i świece Caritas na stół wigilijny, z których dochód będzie przeznaczony na budowę naszego kościoła. U ministrantów można nabyć sianko a dochód zasili fundusz ministrancki.
- Za tydzień w naszej parafii odbędzie się kiermasz świąteczny. Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych, którzy mogliby pomóc w jego organizacji (każdy pomysł i każda para rąk jest na wagę złota). Przygotowania w tym tygodniu odbędą się w poniedziałek, czwartek i sobotę, każdego dnia o 19:30 w salce parafialnej. Dodatkowo w czwartek zapraszamy dzieci i młodzież o 18:30 do dekorowania pierników.
- Wyjazd sztukę teatralną „Mały książę” 15 grudnia o 17:00, Koszt 40 zł płatne w autokarze.
- W Niedzielę 29 grudnia będziemy obchodzić uroczystość św. Rodziny. To okazja by polecać modlitwie wszystkie rodziny naszej parafii. Tego dnia o godz. 13:00 będzie sprawowana Msza św. za małżeństwa, które w tym roku obchodziły okrągłe rocznice ślubu (5, 10, 15 itd.). Jubilatów prosimy o zgłaszanie się w celu przygotowania okolicznościowych pamiątek.
- Urząd naszej dzielnicy serdecznie zapraszam na świąteczną „Wawerską Garażówkę”, która odbędzie się 15 grudnia 10.00- 14.00 w SP nr 404 przy ul Cyklamenów 28. Szczegóły na plakacie.
- Składamy serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim ofiarodawcom z parafii i gościom na rzecz budowy naszej parafialnej świątyni.
- Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, szczególnie diecezjalnego tygodnika IDZIEMY. Można też zakupić książeczkę „Ewangelia 2025”, która pozwoli nam każdy dzień przyszłego roku przeżyć ze Słowem Bożym.
II NIEDZIELA ADWENTU
Za nami już pierwszy tydzień Adwentu i pierwsze Roraty. Czy wszyscy pamiętamy jaka to piękna i niezwykła przygoda- codzienne Roraty, często z dziećmi, ciemny kościół rozjaśniony tylko światłem z przyniesionych i własnoręcznie zrobionych lampionów, wyjątkowe tradycyjne pieśni. „Rorate coeli, desuper et nubes pluant justum”- Niebiosa, rosę spuśćcie nam z góry, sprawiedliwego wylejcie chmury”. To właśnie od pierwszych słów tej starożytnej pieśni wzięła swoją nazwę Msza roratnia. Jest to modlitwa proroka Izajasza, błagającego Boga o rychłe przyjście Zbawiciela. W Polsce roraty znane były już w jedenastym wieku!
Roraty to wyjątkowa w Adwencie Msza, także dlatego, że odprawiana jest w szatach liturgicznych koloru białego. To także liturgia światła. Wokół nas tyle czerni i szarości, że już zapomnieliśmy czym jest światło. Wokół nas tyle niechęci, złości, brutalności, że zapomnieliśmy prawie czym jest dobroć. Wokół nas tyle chciwości, zazdrości, że zapomnieliśmy prawie czym jest bezinteresowność. A Jezus jest już blisko… za drzwiami. Zapowiada go św. Jan Chrzciciel. Nawołuje nie tylko wszystkich mieszkańców Judei i Galilei, ale każdego z nas byśmy się przygotowali na przyjście Mesjasza. Kiedy ostatnio byłeś na roratach, bracie i siostro?
Zwyczaje i symbole adwentowe mają nam pomóc wejść w ten czas z otwartością serca i skupić się na oczekiwaniu przyjścia Pana.
Powiedzieliśmy już, że tylko na roratach mamy szaty koloru białego. Poza tym w adwentowej liturgii używa się koloru fioletowego. Fiolet jest połączeniem błękitu i czerwieni, które wyrażają to, co duchowe i to, co cielesne. Symbolizuje zjednoczenie tego, co Boskie i tego, co ludzkie- dokonane przez Wcielenie Chrystusa. Jest znakiem oczekiwania na nowe brzmienie hymnu, który wyśpiewali aniołowie w noc narodzenia Pana Jezusa.
Widoczna w tym czasie na ołtarzu świeca koloru białego to Roratka- zapalana podczas tej wyjątkowej porannej Mszy Świętej. Symbolizuje Maryję, która podobnie jak jutrzenka wyprzedza wschód słońca i w mroczny grudniowy czas Adwentu niesie światu Chrystusa- Światłość Prawdziwą.
A jakim znakiem jest wieniec adwentowy z czterema świecami? Kolejne świece zapalamy w kolejne niedziele adwentu. Pierwsza świeca to symbol przebaczenia- bez którego nie jest możliwy pokój. Druga jest symbolem wiary- mówi, że tylko w ramionach Boga możemy czuć się bezpiecznie. Trzecia świeca to symbol radości przymierza z Bogiem i drugim człowiekiem. Czwarta świeca symbolizuje nadzieję oczekiwania.
Także w domu można położyć na stole wieniec adwentowy- świece mogą palić się w czasie modlitwy rodzinnej, czy w czasie wspólnych spotkań i posiłków. Kształt kręgu symbolizuje wieczność Boga, który nie ma początku ani końca oraz wieczność życia Chrystusa.
W wielu parafiach spotkamy praktykę, wędrującej figurki Matki Bożej, od domu do domu, od rodziny do rodziny. Przyjęcie tej figurki to dobra okazja do wspólnej modlitwy, śpiewania pieśni adwentowych, odmawiania różańca, czytania Pisma świętego. Rodzina, która zaprasza Maryję do swego domu, ponawia scenę sprzed dwóch tysięcy lat, kiedy to Maryja udała się do domu Elżbiety i Zachariasza.
Lampion adwentowy to rodzaj lampki wykonanej w kształcie czworoboku zamkniętego, którego ścianki przypominają gotyckie witraże. Jest symbolem przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca.
Te zewnętrzne znaki i symbole Adwentu pomagają nam zadbać o duchowy aspekt przygotowań. Wspólna modlitwa, rekolekcje, spowiedź święta i komunia święta pozwolą przygotować nasze serca na spotkanie z Dzieciątkiem Jezus.