Ministranci
Ministrant to osoba, która pomaga kapłanowi przy sprawowaniu czynności liturgicznych. Z Języka łacińskiego minstrare to znaczy służyć. Ministrant służąc kapłanowi przy ołtarzu pomaga samemu Panu Bogu. Służba dla Chrystusa jest wyróżnieniem, ale także zobowiązuje, aby postawą i czynami świadczyć, że Jezus jest jedynym Panem i Zbawicielem. Do obowiązków ministrantów należy: służba przy ołtarzu podczas Mszy Świętych i nabożeństw, dyżur podczas jednej Mszy w dzień powszedni, zbiórka ministrantów oraz zadania wyznaczone przez księży. Ministranci także spędzają ze sobą wolny czas – wycieczki, wyjazdy rowerowe, zajęcia sportowe. Aby zostać ministrantem trzeba odbyć czas kandydatury. Po odpowiednim przygotowaniu kandydat otrzymuje promocję ministrancką. Czytelnym znakiem bycia ministrantem jest strój liturgiczny – biała komża (symbol czystości duszy) oraz pelerynka (kandydaci służą tylko w pelerynce). Ministranci podzieleni są na dwie grupy: - Kandydaci i ministranci młodsi (do 6 klasy) – zbiórki w IV sobotę miesiąca o godzinie 10:30 - Ministranci starsi (kardynałowie) i lektorzy – zbiórki w IV sobotę miesiąca o godzinie 9:30
Kredkami do Nieba
„Kredkami do nieba” to zajęcia ewangelizacyjno- plastyczne , podczas których dzieci poznają Niedzielną Ewangelię. Dzięki „Kredkom do nieba” życie Pana Jezusa, Maryi i apostołów staje bliższe dzieciom. Spotkania odbywają się w każdą sobotę o godz. 10.30 w salce katechetycznej.
Scholka Dziecięca
W naszej Parafii funkcjonuje Scholka Dziecięca. Tworzą ją młode dziewczynki (do 6 klasy), które swoim śpiewem a także graniem na instrumentach chcą wychwalać Pana Boga. Ich śpiew i zaangażowanie w oprawę muzyczną nie jest artystycznym występem, ale posługą dla Kościoła, dzięki której łatwiej można się modlić. Scholka Dziecięca posługuje na niedzielnych Mszach Świętych o godzinie 11:30 (z udziałem dzieci). Scholanki noszą charakterystyczne niebieskie stroje. Zapraszamy wszystkie dziewczynki śpiewające i grające na instrumentach. Scholanki mają swoje próby w niedzielę o godzinie 10:45. Opiekę muzyczną nad Scholką Dziecięcą sprawuje siostra Bogna (Nazaretanka).
Lektorzy i Ceremoniarze
Lektorzy i ceremoniarze to najstarsi członkowie Służby Liturgicznej. Przez specjalne kursy organizowane przez Diecezję przygotowywani są do specjalnych posług w Kościele. Lektor to mężczyzna pobłogosławiony przez Biskupa do czytania tekstów Pisma Świętego podczas Mszy Świętych, Liturgii, nabożeństw. Ceremoniarz to mężczyzna, który otrzymał błogosławieństwo, aby czuwać nad prawidłowym przebiegiem liturgii. Często jest niewidocznym pomocnikiem kapłana celebrującego liturgię. Opiekuje się także pozostałymi ministrantami i lektorami, aby właściwie wypełnili powierzone im zadania. Poza młodymi chłopcami wychowanymi w Służbie Liturgicznej zapraszamy do tej grupy dorosłych mężczyzn, którzy chcą być blisko ołtarza.
Schola Młodzieżowa
Schola Młodzieżowa gromadzi w swoich szeregach ludzi młodych, którzy troszczą się o oprawę muzyczną (gra na instrumentach, śpiew) niedzielnych Mszy Świętych o godzinie 19:00. Ta posługa sprzyja głębszemu przeżywaniu celebracji liturgicznych. Jednocześnie dla wielu jest to okazja, aby rozwijać talenty dane im przez Boga, wychwalać Pana swoim życiem, poznawać Zbawiciela przez teksty pieśni. Schola Młodzieżowa jest ważnym miejscem dojrzewania w człowieczeństwie i w chrześcijaństwie. Schola Młodzieżowa posługuje na niedzielnych Mszach Świętych o godzinie 19:00, natomiast próby odbywają się w niedziele o godzinie 17:30 w salce parafialnej. Do tej grupy zapraszamy wszystkich, którzy czują się młodo i śpiewają lub grają na instrumentach.
Ruch Światło-Życie
W ramach formacji w Ruchu Światło-Życie młodzi ludzie poznają Pana Boga przez rozważanie Pisma Świętego, odkrywa i przyjmuje Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. Jezus Chrystus staje się przyjacielem młodych, którzy spotykają Go osobiście, jako żywego i prawdziwego obecnego w życiu każdego człowieka. Poznając prawdę o Bogu młodzież poznaje prawdę o sobie.
Formacja w Ruchu Światło-Życie obejmuje cotygodniowe spotkanie a także wyjazd na rekolekcje wakacyjne organizowane przez Oazę Diecezjalną.
Spotkania podzielone są ze względu na wiek:
• Oaza Dzieci Bożych (do 6 klasy) – piątki o godzinie 17:30,
• Oaza Nowej Drogi (od 7 klasy) – piątki o godzinie 19:30.
Domowy Kościół
Domowy Kościół to rodzinna gałąź Ruchu Światło-Życie, która skupia małżeństwa sakramentalne. Małżonkowie postępując na drodze formacji starają się żyć według charyzmatu Światło-Życie, tzn. przyjmując natchnienia Słowa Bożego, wcielać je w życie. Istotą formacji Domowego Kościoła są „Zobowiązania”, do których należą:
1. Modlitwa Osobista, czyli Namiot Spotkania,
2. Modlitwa Małżeńska,
3. Modlitwa Rodzinna,
4. Lektura Pisma Świętego,
5. Dialog Małżeński,
6. Reguła Życia,
7. Rekolekcje wakacyjne.
Domowy Kościół działa w ramach Kręgów będących przy Parafii. Do kręgu należy 4-7 małżeństw, które spotykają się raz w miesiącu na spotkaniach w domach poszczególnych rodzin. Spotkanie podzielone jest na trzy części – Dzielenie się życiem, Modlitwa Słowem Bożym, Część Formacyjna. Nad całością czuwa ksiądz Moderator.
Domowy Kościół jest bardzo dobrą propozycją dla małżonków, którzy nieustannie chcą pogłębiać duchowość małżeńską, rozwijać w sobie miłość, budować jedność i zaufanie, stawać się sobie bliższym.
W naszej Parafii istnieją dwa Kręgi Domowego Kościoła.
Bielanki
Dziewczęca Służba Maryjna, zwana Bielankami to wspólnota skupiająca dziewczynki od wieku przedszkolnego, choć przeznaczona głównie dla dziewcząt ze szkoły podstawowej lub starszych. Bielanki poprzez formację starają się naśladować Najświętszą Maryję Pannę. Elementami ich formacji są comiesięczne spotkania, na których przez modlitwę, prace rysunkowe oraz zabawę poznają Ewangelię oraz życie Maryi. Formacja obejmuje różne etapy. Bielanki noszą podczas uroczystości specjalne niebieskie stroje. Dziewczynki należące do Służby Maryjnej spełniają różne funkcje – sypią kwiatki podczas procesji eucharystycznych, czytają komentarze podczas Mszy Świętej o godzinie 11:30, noszą dary. Poza tym Bielanki w różny sposób posługują w życiu parafialnym.
Wspólnota Żywy Różaniec, Różaniec rodziców za dzieci i Różaniec Ojców
Żywy Różaniec (potocznie nazywany Kołami Różańcowymi) jest wspólnotą osób, które w duchu odpowiedzialności za Kościół i świat modlą się za osoby potrzebujące modlitwy oraz w intencjach wskazanych przez papieża. Inicjatorką wspólnot różańcowych była bł. Paulina Jaricot w Lyonie w 1826 r. poprzez złożone przez nią Stowarzyszenie Żywego Różańca, które zatwierdził papież Grzegorz XVI w 1832 r. Członkowie Żywego Różańca, podzieleni na grupy po dwadzieścia osób, odmawiają codziennie, jedną dziesiątkę różańca dla każdego wyznaczoną inną tajemnicę – tworząc całą Różę. Dodatkowo w naszej Parafii istnieją Koła Rodziców za Dzieci oraz Koło Ojców.
Neokatechumenat
Pierwszym etapem powstania Neokatechumenatu jest zawiązanie wspólnoty. Dzieje się to przez cykl 15 katechez, głoszonych przez grupę katechistów wędrownych, których zaprasza miejscowy proboszcz.Po powstaniu wspólnoty rozpoczyna się faza tzw. prekatechumenatu. W tym czasie członkowie wspólnoty weryfikują swoją wiarę. Spotykają się dwa razy w tygodniu - raz na liturgii Słowa oraz w sobotni wieczór na wspólnej Eucharystii. Jeden dzień w miesiącu starają się spędzić razem, na dzieleniu się swoimi doświadczeniami z życia i z lektury Pisma Świętego.
Przymierze Mężczyzn
Przymierze Mężczyzn „Bracia Zmartwychwstania” powstało w 2000 roku przy Wspólnocie Chrystusa Zmartwychwstałego GALILEA. W naszej parafii istnieje od 2022 roku.
Jego celem jest kształtowanie tożsamości mężczyzny, a tym samym formowanie go do głębszego chrześcijańskiego życia i zaangażowania w pracy, rodzinie i świecie.
Chcemy być dla siebie braćmi, nie tylko w życiu duchowym, ale także w codzienności, niosąc sobie nawzajem konkretną pomoc i wsparcie. Przymierze jest otwarte dla wszystkich mężczyzn i gromadzi obecnie wiele osób w różnych częściach Polski.
Spotkania odbywają się w co drugi wtorek miesiąca w salce katechetycznej o godzinie 19:00.
Apostolski Ruch Wiary, Wspólnota Dobrego Pasterza
Motto: J 10, 27: Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je, a one idą za Mną Jesteśmy grupą ludzi pragnących słyszeć głos Jezusa i podążać za Jego Słowem. Na naszych spotkaniach rozważamy teksty Biblijne, modlimy się własnymi słowami, śpiewamy piosenki uwielbieniowe i wspólnie modlimy się o nasze potrzeby. Jesteśmy charyzmatyczną wspólnotą wielopokoleniową, o rysie ekumenicznym.
Wspólnoty Małych Nazaretów
Nazaret – cisza, modlitwa, praca i życie ukryte Spotkanie Wspólnoty Małych Nazaretów gromadzi raz w miesiącu wszystkie Małe Rodzinne Nazarety. Celem spotkania jest wspólna modlitwa, pochylenie się nad Słowem Bożym, wysłuchanie konferencji duchowej oraz dzielenie się życiem tak by budować wspólnotę Kościoła nie zamykając się tylko na swoją własną rodzinę. Spotkania odbywają się w domach rodzinnych o ile jest to możliwe, ponieważ rodzina jest naturalnym środowiskiem wzrostu i małym Kościołem. Za zorganizowanie spotkań formacyjnych odpowiada małżeńska para, która pełni rolę animatora wspólnoty. Termin i miejsce spotkania uzgadniają z Małymi Nazaretami i z kapłanem opiekunem. Każdy Mały Nazaret ma swojego Kapłana opiekuna.
Grupa Młodzieżowa Wspólnoty Dobrego Pasterza
Spotkania dla nastolatków chcących poznawać Boga i wzrastać w wierze. Spotykamy się we wtorki o godzinie 19 w sali na dole, żeby dobrze się bawić, modlić się i razem czytać Biblię. Uczymy się praktycznej wiary i życia z Bogiem w naszej codzienności - w relacjach z przyjaciółmi, w szkole, w kryzysach i wyzwaniach. Jeśli chcesz nas odwiedzić - jest zaproszony/a!
Chór
Gromadzi dorosłych, którzy dzieląc się swoim talentem dbają o oprawę muzyczną Mszy św. Spotkania chóru odbywają się w każdy czwartek o godz. 19.00 w salce katechetycznej. Chór prowadzi Pan Kamil Raczkowski- organista